Ny EØS-avtale med Polen
Invalid Date

Domstoladministrasjonen deltok 23. april på en høytidelig seremoni i Warszawa da utenriksminister Espen Barth Eide undertegnet avtalen om en ny periode med EØS-midler i Polen. Avtalen skal bidra til sosial og økonomisk utvikling i Polen og styrke norsk-polsk samarbeid.
EØS-midlene bidrar til å skape et grønt, demokratisk og motstandsdyktig Europa.
– Polen er en nær alliert og en av våre viktigste partnere i Europa. Når det gjelder europeisk sikkerhetspolitikk og fortsatt støtte til Ukraina er Polen en stadig viktigere stemme i Europa, ikke minst i kraft av sitt formannskap i EU dette halvåret, sier utenriksminister Espen Barth Eide i en nyhet på regjeringen.no.
Domstoladministrasjonen er en av tolv norske partnere
Tolv norske fagetater, inkludert Domstoladministrasjonen (DA), er partnere i gjennomføringen av programmene, som styrker samarbeidet mellom Norge og Polen innen rettsstat og demokrati, energieffektivisering, grønn omstilling, forskning, næringsliv, og kultur.
Undertegning av avtalen skjedde i forbindelse med at kronprins Haakon besøkte Gdansk og Warszawa denne uken.
– Dette er den første og største avtalen vi inngår om EØS-midler denne perioden. Jeg ser fram til å fortsette vårt gode samarbeid med Polen, sier utenriksminister Eide.
– Vi i Domstoladministrasjonen er svært glade for å gjenoppta samarbeidet med Polen for å utvikle uavhengige og velfungerende domstoler. Gjennom EØS-midlene kan vi gjennomføre prosjekter som kan bidra til økt rettssikkerhet for polske innbyggere, sier Iwar Arnstad, leder av Internasjonalt Sekretariat i Domstoladministrasjonen.