Felt 8 Kautokeino – Åpent høringsmøte 28. august 2024 kl. 13–17

Invalid Date, Synnøve Solbakk

illustrasjonsbilde
Innledende høringsmøte/rundebordsamtale 15.10.2015 - Felt 4 Karasjok

Det første høringsmøtet i utredningsfeltet gjennomføres som en rundebordsamtale mellom kommisjonen, inviterte informanter og interesserepresentantene i feltet. Møtet er åpent for tilhørere/ publikum.

Finnmarkskommisjonen har planlagt den videre prosessen i utredningsfelt 8 Kautokeino, og starter med det første, innledende høringsmøte 28. august 2024. Temaet er bruk av meahcci – både fastboendes og reindriftas.

 

Hensikten med dette høringsmøtet er at kommisjonen skal få et helhetlig innblikk i meahcci-bruken i feltet/kommunen. Høringsmøtet er på Thon hotel Kautokeino, gjennomføres på samisk med tolking til norsk og er et åpent møte. 

 

I den videre prosessen vil de rettighetsmeldingene der Finnmarkseiendommen (FeFo) er part behandles først, og deretter de reindriftsinterne – slik det ble gjort i felt 4 Karasjok. Per i dag har kommisjonen mottatt 26 rettighetsmeldinger der FeFo er part. Kommisjonen tar sikte på å gjennomføre disse høringsmøtene i år og neste år – mer informasjon kommer.

 

Les mer om høringsmøter og kommisjonens arbeid i et felt.