Narkotikaprogram med domstolskontroll er et alternativ til ubetinget fengsel. I stedet for fengselsstraff kan retten avsi betinget dom med vilkår om ND. Gjennomføringstiden kan være fra to år og opp til fem år.
Individuelt tilpasset oppfølging i opptil fem år
Kriminalomsorgen følger den domfelte tett opp i hele prøvetiden, og innholdet i ND blir individuelt tilpasset til den enkeltes behov. Innholdet knytter seg til rusbehandling, utdanning, arbeid, fysisk og psykisk helse, nettverk, økonomi og fritid og skal være rehabiliterende og kriminalitetsforebyggende.
Domstolskontrollen
Alle domstoler avsi dom på ND, men bare 14 domstoler følger opp domstolskontrollen etterpå. Oslo tingrett følger opp saker fra Oslo og det som tidligere var Akershus.
I Oslo tingrett er det ti dommere og fem saksbehandlere som følger opp disse sakene. Dommeren kontrollerer om den enkelte overholder vilkårene i ND-dommen og at det er fremgang i rehabiliteringen. ND skal gjennomføres i fire faser, og det er dommeren som beslutter overgang til ny fase. Domstolskontrollen går også ut på å gi reaksjoner på brudd på vilkårene for ND. Dette er en annerledes dommerrolle, og den kan oppleves som krevende, men også svært givende.
På landsbasis er det til enhver tid mellom 350 og 400 aktive saker som følges opp. Det ble iverksatt 156 ND-dommer på landsbasis og 87 domfelte fullførte ND.
Tall fra Oslo tingrett i 2022:
- 17 nye dommer er iverksatt
- 74 aktive ND-saker i løpet av året.
- 24 domfelte fullførte ND
- 5 dommer er omgjort på grunn av brudd på særvilkår
- 1 dom er omgjort på grunn av brudd på grunnvilkår – ny kriminalitet
- Det ble gjennomført 182 ND-møter