KVALITET- OG UTVIKLING
Arbeidet med å sikre kvalitet og utvikling er prioritert i Trøndelag tingrett.
Domstolen skal levere avgjørelse av høy kvalitet på en tillitvekkende måte for parter, aktører og samfunnet ellers. Domstolen investerer derfor betydelig tid og ressurser til utvikling av medarbeidernes kompetanse, arbeidsmåter og ferdigheter, og domstolen arbeider aktivt med å sikre likebehandling og forutsigbarhet.
I 2024 har Trøndelag tingrett fulgt opp føringene i Regjeringens tillitsreform gjennom enda tydeligere oppmerksomhet på den enkelte medarbeiders egen frihet og ansvar. Ledelsen har hatt til hensikt å vise medarbeiderne tillit, eksempelvis ved å gi medarbeiderne verktøy for bedre selvledelse. Det er også gjennomført medarbeiderundersøkelse i 2024. Medarbeiderundersøkelsen viste en sunn og utviklingsorientert arbeidsplass. Likevel er det registrert enkelte utfordringer, typisk knyttet til arbeidsbelastning. Utfordringene har vært fulgt opp gjennom året.
Trøndelag tingrett er tydelig på at medarbeider har selvstendig ansvar for egen utvikling, og for å tilegne seg kompetanse og ferdigheter som domstolen til enhver tid har behov for. Mange av medarbeiderne har laget individuelle kompetanseplaner også i 2024.
Sentralt i arbeidet med kvalitet og kompetanseutvikling er det spesialisering av sakstyper i faggrupper som involverer både saksbehandlere og dommere, og for domstolen har også etablert en egen faggruppe som arbeider med å understøtte behovet for å utvikle og ta i bruk hensiktsmessige digitale verktøy m.v.
· Rettsmeklingsgruppe
· Storkrav og spesialiserte kommersielle tvister og prosess
· Barnegruppe
· Gruppe som behandler sivile hastesaker
· Straffesaksgruppe
· Faggruppe tvang
· Faggruppe konkurs og skifte
· Digital gruppe
· Faggruppe for skjønnssaker
Faggruppene er organisert på tvers av rettsstedene og har stort sett medlemmer fra alle rettsstedene. De fleste faggruppene håndterer hele domstolens portefølje innen sine fagområder, uavhengig av geografi.
Domstolen legger stor vekt på arbeidet med kvalitet og kompetanse, og prioriterer tid på utvikling blant alle medarbeidere. Dette er viktig både for å utvikle og beholde medarbeidere, og i et rekrutteringsperspektiv. Bl. a. hadde dommerne internundervisning annenhver uke, og flere heldagssamlinger for dommerne og for hele domstolen i 2024. I tillegg er faggruppene aktive og lærende miljøer innen sine fagfelter. Saksbehandlerne har tilsvarende opplegg. Eksempler på kompetansetiltak domstolen har arbeidet med i 2024 er å systematisere intern kollegaveiledning og videreføre arbeidet med delegasjon av oppgaver fra dommere til saksbehandlere. Tingretten har arbeidet ut fra en grunntanke om at arbeidsplassen er – og må brukes som – medarbeidernes viktigste læringsarena.
Trøndelag tingrett tildeler saker til dommerne uavhengig av sakens mulige utfall. Tradisjonelt ivaretas dette hensynet med utgangspunkt i det såkalte tilfeldighetsprinsippet. Trøndelag tingrett ivaretar uavhengigheten på dette området gjennom de prinsippene tingretten har fastsatt for tildeling og omfordeling av saker. I tillegg vurderes rullering av faggruppeledere hvert tredje år mens faggruppene sammensetningen av disse vurderes hvert femte år.