Forsikringsselskap kan ikke bestemme skjæringstidspunktet mellom yrkesskadeerstatning for tapt inntekt og fremtidig inntektstap

Høyesteretts dom 29. november 2024, HR-2024-2188-A, (sak nr. 24-027979SIV-HRET), sivil sak, anke over Borgarting lagmannsretts dom 18. desember 2023. 

Tryg Forsikring (advokat Jo Gjennestad) mot A (advokat Øyvind Vidhammer)

En helikopterpilot ble ufør på grunn av helseplager han pådro seg i arbeidet, og hadde krav på yrkesskadeerstatning for tapt inntekt og tap av fremtidig inntekt. 

Erstatning for tapt inntekt og tap av fremtidig inntekt utmåles hver for seg. Erstatning for tapt inntekt utmåles individuelt, mens tap av fremtidig inntekt er en standarderstatning. For høytlønte kan standarderstatningen gi en underkompensasjon. Det kan derfor ha stor betydning hvordan en trekker skillet mellom utmålingen av de to tapstypene. For piloten utgjorde forskjellen flere millioner kroner. 

Etter alminnelig erstatningsrett er skillet – oppgjørstidspunktet – det tidspunktet da partene er enige om oppgjøret, eller, ved uenighet som er brakt inn for domstolene, domstidspunktet. 

Spørsmålet for Høyesterett var om forskriften om standardisert erstatning gjør det mulig for forsikringsselskapet å fastsette et annet oppgjørstidspunkt ved å utbetale standarderstatningen, slik at utbetalingstidspunktet med det også blir oppgjørstidspunktet. 

Høyesterett har kommet til at oppgjørstidspunktet også etter forskriften er avtaletidspunktet eller domstidspunktet. Det er ikke holdepunkter for at lovgiveren har ønsket å gjøre unntak fra alminnelig erstatningsrett.

Dommen gir veiledning om utmåling av erstatning for tapt inntekt ved yrkesskade.

Les avgjørelsen fra Høyesterett (PDF)

Rettsområde: yrkesskadeforsikringsloven, erstatningsrett

Nøkkelavsnitt: 27, 41, 51, 53–55

Dommere: Falkanger, Ringnes, Sæther, Stenvik, Lund