Avkortning i arv på grunn av gaver gitt før 1. januar 2021 skal vurderes etter den gamle arveloven

Høyesteretts dom 24. juni 2025, HR-2025-1182-A, (sak nr. 25-033779SIV-HRET), anke over Agder lagmannsretts dom.

A (advokat Pål Sverre Hernæs) mot B, C, D, E (advokat Per Jakob Ali Haakstad)

En mann hadde fire barn, hvorav tre hadde mottatt betydelige livsgaver før 1. januar 2021, som er datoen for gjeldende arvelovs ikrafttredelse. Det barnet som ikke hadde mottatt noen slik gave, mente at det måtte foretas avkortning i de øvriges arv fordi dette var bestemt eller forutsatt av faren.

Reglene om hvordan avkortning fastsettes ble endret med den nye arveloven. En viktig forskjell er at arvelateren etter den gamle arveloven når som helst kunne bestemme eller forutsette at det skal avkortes, mens avkortning etter gjeldende lov må stilles som betingelse senest når gaven gis.

Høyesterett kommer til at når gaven er gitt før 1. januar 2021, skal spørsmålet om avkortning vurderes etter den gamle loven. I denne saken betyr det at det ikke kan kreves at faren bestemte eller forutsatte avkortning da gaven til de tre barna ble gitt, eller før 1. januar 2021. Også en eventuell beslutning eller forutsetning etter denne datoen kan føre til avkortning. Deler av lagmannsrettens dom må oppheves fordi den bygger på feil lovtolkning.

Dommen presiserer overgangsregelen for avkortning i arv.

Les avgjørelsen fra Høyesterett (PDF)

Rettsområde: Arverett. Arveloven 1972 § 38, arveloven § 75 og § 180.

Nøkkelavsnitt: 33 og 40

Dommere: Øie, Bull, Østensen Berglund, Stenvik og Sivertsen