Straffen for sovevoldtekt satt til 3 år og 6 måneder
Høyesteretts dom 19. juni 2026, HR-2026-1373-A, (sak nr. 25-155520STR-HRET), straffesak, anke over Frostating lagmannsretts dom 5. september 2025.
A (advokat Øivind Sterri) mot Påtalemyndigheten (førstestatsadvokat Thomas Frøberg)
En 40 år gammel mann var dømt for voldtekt. Han hadde hatt samleie med en 28 år gammel kvinne som på grunn av søvn og rus ikke var i stand til å motsette seg handlingen. Lagmannsretten dømte ham til fengsel i 4 år. Høyesterett satte straffen ned til fengsel i 3 år og 6 måneder.
Høyesterett utmålte straffen etter reglene som gjelder etter lovendringen 20. juni 2025, hvor blant annet minstestraffen for voldtekt ble fjernet og føringene om normalstraff på 4 års fengsel i voldtektssaker ble trukket tilbake. Lovendringen ga anvisning på en viss senkning av straffenivået i såkalte sovevoldtekter, jf. storkammerdom HR-2026-712-S. I den konkrete vurderingen av straffens lengde ble det lagt betydelig vekt på at handlingen hadde klare trekk av utnyttelse av fornærmede. At tiltalte var beruset, fikk ikke betydning for straffutmålingen.
Dommen gir veiledning om straffenivået i saker om sovevoldtekt der tiltalte og fornærmede er voksne.
Les avgjørelsen fra Høyesterett (PDF)
Rettsområde: Strafferett. Straffeloven § 291 andre ledd.
Nøkkelavsnitt: 20, 26, 27 og 33.
Dommere: Øie, Falkanger, Thyness, Sæther, Sivertsen