Ny storkammersak i Høyesterett

Adgangen til å kreve erstatning for domstolenes påståtte brudd på EØS-retten.

Høyesteretts ankeutvalg besluttet 20. november 2025 at anke over Eidsivating lagmannsretts kjennelse 9. oktober 2025 skal behandles i Høyesterett.

Les ankeutvalgs beslutning om å henvise saken

Saken gjelder:

Adgangen til å kreve erstatning for domstolenes påståtte brudd på EØS-retten. I hvilken grad begrensningene i domstolloven § 200 tredje ledd må vike av hensyn til forpliktelser etter EØS-avtalen.

Høyesterettsjustitiarius Toril Marie Øie besluttet samme dag at saken skal behandles av Høyesterett i storkammer, det vil si at 11 dommere skal delta i behandlingen.

Les beslutning fra justitiarius om storkammerbehandling

Parter i saken

Staten v/Justis- og beredskapsdepartementet
(Regjeringsadvokaten v/advokat Kristin Hallsjø Aarvik)
      
mot     
      
Dartride AS    
(advokat Anders Christian Flatabø)

Saksnummeret er 25-182796SIV-HRET.

Høyesterett i storkammer

Anker som slippes inn til ny muntlig behandling i Høyesterett, behandles normalt av fem dommere. I saker som er særlig viktige, kan justitiarius beslutte at saken skal avgjøres av Høyesterett i storkammer med 11 dommere. Det legges blant annet vekt på om det oppstår spørsmål om å sette til side en rettsoppfatning Høyesterett har lagt til grunn i en annen sak, eller om saken reiser spørsmål om konflikt mellom lover og Grunnloven eller avtaler Norge er bundet av i internasjonalt samarbeid. I helt særlige tilfeller kan justitiarius beslutte at saken skal avgjøres av Høyesterett i plenum. Da er retten satt med alle dommerne i Høyesterett som ikke er inhabile eller har gyldig forfall.