Dommersammensetning og fordeling av saker
Både saksfordelingen og dommersammensetningen i Høyesterett skjer etter et tilfeldighetsprinsipp.
Høyesterett organiserer kalenderåret i ni tablåer, hver på fem uker, samt ett tablå på seks uker i sommerrettsferien. Dommerne veksler mellom ankeutvalget og avdeling, og i tillegg vil det i løpet av året være en del uker der den enkelte dommer ikke disponeres i avdeling eller i ankeutvalget, og som særlig benyttes til kontoruker, studiepermisjon eller ferieavvikling.
Ankeutvalget
Ankeutvalget består av fem dommere, som i utgangspunktet sitter samlet i hele femukers-perioden. Fordelingen av dommere i ankeutvalget skjer for hele kalenderåret i høstterminen året før. På det tidspunktet er det normalt ikke kjent hvilke saker som skal behandles i ankeutvalget kommende kalenderår. Etter at ankeutvalgene er satt opp, vil det kunne skje endringer i sammensetningen på grunn av blant annet sykdom.
Hver enkelt sak i ankeutvalget behandles av tre dommere. Sammensetningen av dommere i den enkelte sak, rullerer automatisk etter et digitalt system.
Dersom en sak henvises til behandling i avdeling, vil saksforberedende dommer normalt være den dommeren som behandlet saken først i ankeutvalget. Dersom denne dommeren for eksempel har langvarig fravær, vil dommeren som behandlet saken som nummer to i utvalget, normalt overta.
Avdeling
Dommerne som ikke er i ankeutvalget, fordeles mellom Første og Andre avdeling. Dommeroppsettet for avdeling skjer for en og en tablåperiode om gangen, og sammensetningen veksler fra uke til uke. Dommeroppsettet tar ikke hensyn til sakstype eller dommernes spesialisering, og den enkelte dommer har ingen innflytelse på hvilke saker vedkommende behandler i avdeling.
Dommeroppsettet starter med at de ferie- og kontorukene som er tilgjengelige hver uke, fordeles. De ti dommerne som deretter er til disposisjon for avdeling, fordeles mellom Første og Andre avdeling etter et ansiennitets- og glidelåsprinsipp. Dommerne sorteres etter avtagende ansiennitet, og slik at justitiarius alltid er øverst dersom hun skal i avdeling. Dommerne fordeles deretter alternerende i de to avdelingene. Ved inhabilitet byttes dommere på samme ansiennitetstrinn mellom avdelingene, men først etter at fordelingen er gjort.
Pikettordningen
Høyesterett har også en pikettordning der den av de fem dommerne i avdeling som får i oppdrag å skrive utkastet til dom, kan be seg fritatt fra å delta i en sak som starter neste dag. Denne ordningen brukes relativt ofte. Da deltar i stedet en dommer som i den aktuelle perioden er i ankeutvalget. Det samme gjelder ved kortvarig fravær på grunn av for eksempel sykdom. Det normale vil derfor være at piketten kommer inn dagen før ankeforhandlingene starter.
Pikettlisten settes opp av lederen av ankeutvalget og sendes til direktøren ved starten av hvert tablå, altså før det er kjent i hvilke saker det kan bli behov for pikett. Ved oppsettet av pikettlisten tas det hensyn til at arbeidsbelastningen bør være rimelig jevnt fordelt, og om dommerne i ankeutvalget har andre oppgaver eller planlagte gjøremål som innebærer at de ikke kan delta i avdeling. Lederen av ankeutvalget er ikke pikett. Pikettlisten settes normalt opp slik at det er to piketter pr. uke. De angis enten i rekkefølge, eller fordelt på avdeling. Dersom det blir behov for pikett, undersøker direktøren habiliteten til den dommeren som står for tur til å være pikett. Er det ikke habilitetsforhold å ta hensyn til, benyttes pikettene i den rekkefølgen de er satt opp. Er det habilitetsforhold å ta hensyn til, går man videre til neste habile pikett på listen. Er det behov for flere enn to piketter en uke, går man normalt videre til pikettene som er satt opp uken etter.